Персанальная адказнасьць за глушэньні Інтэрнэту

 

Страницы

Аватар пользователя Олег Тишков
Я вполне самостоятелен в своих рассуждениях и поступках и не повторяю как попугай: Карфаген должен быть разрушен :)

А хамство - последний аргумент лжеца...

Аватар пользователя Esmeralda2
Олег Тишков - лукашыст. Дажалю гэтая пляма цяпер з табой назаўсёды.
Аватар пользователя Леха
Кстати, мне непонятно, как смогли завалить barcnews.org, который в зоне .org да еще вместе с .by.com, где он хостится? Причем это не фильтрация, так как через анонимусы сайты на by.com также не были видны. Эт что, Вардомацкого "уговорили" все отключить?
Аватар пользователя N
Тишкова - в северную корею траву жрать.
Аватар пользователя Олег Тишков
2 "noname"

Только и хватает смелости ярлыки вешать, да издали угрожать, маленькие, глупые, злые, трусливые "любители" "свободы" :(

Это и есть ваши аргументы, представители народа?..

Возможно, я не прав :))

Аватар пользователя Esmeralda2
І Noname, і я, і ты, Цішкофф, мы ўсе прадстаўнікі народа. А кляймо лукашыстага на ілбе ты паставіў сабе САМ.
Аватар пользователя Dead Forest Gun
гм. Олег не лукашист. у него жизненное кредо такое - против всех.
Аватар пользователя Holzteller
Да, ціпа баба яга супраць

І шчэ - я адзін усё ведаю

"Я вполне самостоятелен в своих рассуждениях и поступках"

Неа

Вашымі развагамі й вашымі ўчынкамі кіруе ваша звышсамаўпэўненсьць і імкненьне ўставіць свае пяць капеек, нават па тых пытаньнях, дзе вы нічога не разумецце

Я думаю вы даруеце маю эмацыянальнасьць - я ўжо стаміўся чакаць, калі вы хаця б крыху паразумнееце

"А хамство - последний аргумент лжеца"

Ммм? Гэты вы пра каго? Я ілжывых дадзеных не падаваў, у адрозьненьні ад некаторых :)

Аватар пользователя Holzteller
Да. Асабіста мне было б сорамна працягваць лічыць сабе IT-спецыялістам і ўвогуле выказвацца на гэты конт, ужо толькі пасьля гэтага

http://www.kv.by/forum/forum1000001131.htm

А пасьля смачнага пацалунка ў мяккае месца Самага Добрага Чалавека (http://belarusmedia.com/texts/index1.phtml?id=596) выказвацца на тэму выбараў

Але гэта мне - я можа інакш выхаваны

свабодны!.

Ідзіце працаваць лепей у Адміністрацыю Любімага і Раднога. Там як раз людзі з вашай кваліфікацыяй і сьветапоглядам тусуюцца. Будзеце свой сярод сваіх

Аватар пользователя Holzteller
народ - дастала проста

і так, мля, настрой, а тут шчэ гэты...

пайду лепей у футбол пагуляю

Аватар пользователя ДМ
Олег, пишите мне письмо, поговорим о техничесих деталях. Могу вас свести со своим администратором, он вам пояснит в деталях, как и что было сделано. Технически это более чем возможно, более того -- это очень просто. Удивляет скорее то, что кто-то принял такое организационное решение. Короче, пишите.
Аватар пользователя Ліцьвінскі Зубр
Трэба сур’ёзна прасьвятліць сітуацыю. Па першае з DNS. Гэтае слова ўсплыло дзесьці ў журналістскіх недрах. Відавочна, што яны вельмі слаба ўсьведамлялі што гэта такое (слова больна прыгожае). Мяне больш дзівіць, што іншыя людзі падхапілі гэтае.

Сітуацыя падразьдзеляецца на 3 розныя праблемы.

1. Адключаныя сэрвэры.

Два сэрвэры былі адключаныя — www.irex.minsk.by (ён госьціцца на Белтэлекаме) і home.by (госьціцца на Юнібэле). У сувязі з адключэньнем home.by перасталі працаваць усе сайты з субдаменамі, як напрыклад dt.home.by, arche.home.by. Вось тут фігуруе DNS, паколькі за свае паддамены адказвае DNS сэрвэр home.by (ён зьяўляецца карнявым для сваіх субдаменаў).

2. Дамены зоны *.by.

Паводле маіх зьвестах, зоны *.minsk.by і *.org.by не адключаліся. З адключэньнем зоны *.org.by даволі проста, бо за яе адказвае Баснэт, робіцца проста адключэньне карнявога сэрвера DNS. З зонай *.minsk.by больш складаней, бо яна адмініструецца разам зь іншымі зонамі — *.com.by *.gov.by *.by. Акрамя тэхничных нюансаў ёсьць яшчэ пытаньне мэтазгоднасьці. Гэта зьвязана з тым, што зьвесткі пра дамены і IP-адрасы ёсьць не толькі на карнявых DNS-сэрверах (у нашым выпадку — Баснэт і НЦБІ (фактычна АК)), але і ў запісах на іншых DNS-сэрверах. Калі вы падаеце заяўку на дамен вы ўказваеце 2 сваіх DNS-сэрвэра.

а) сэрвэр bdg.by. Сэрвер разьмешчаны ў Маскве. Запыт з Беларусі мусіць выходзіць ад нас. На Белтэлекамt стаяў фільтр, які не прапускаў гэты запыт. Запыт звонку мусіць прыйсьці ў Беларусь на карнявы DNS-сэрвэр зоны *.by, але на Белтэлекаме стаіць фільтр, які не прапускае запыт, г.зн. не дазваляе зрабіць індэнтыфікацыю дамена з ІР-адрасам, пагэтаму замежнікам таксама ня бачны дамен bdg.by.

б) сайт blik.org.by. Сайт госьціцца ў замежжы. Была адфільтравана сетка ІР-адрасоў, куды патрапіў і гэты сайт. Пагэтаму ён не быў бачны.

в) сайт velcom.by. Нагоды, чаму не працаваў гэты сайт мне не вядомы. Хутчэй за ўсё — зьбег абставінаў. Праўда, некаторыя мабільныя тэлефоны былі адключаныя.

3. Фільтрацыя.

а. дамены.

Усе іншыя (акрамя двух згаданых) нябачныя сайта госьціліся па-за межамі Беларусі.

На Белтэлекам былі спушчаныя сьпісы даменаў. Сьпіс гэты складаўся загадзя, відаць, зь іншымі мэтамі, проста сьпіс нячэсных сайтаў. Што ён стары бачна з таго, што туды, напрыклад, патрапіў сайт dereh.com, праект які закрыўся, але не патрапіў нядаўны сайт kompromatby.net. Людзі тамака зрабілі што ім загадалі, паставілі фільтр на гэтыя дамены. Прытым стаяла крыва, паколькі некаторыя пакеты праскаківалі, пагэтаму некаторыя карыстальнікі не Белтэлекама маглі атрымоўваць інфармацыю праз проксі сваіх правайдэраў.

б. ІР-адрасы

хтосьці, як я магу меркаваць (але бяз пэўнасьці) — НЦБІ, сачылі за сітуацыяй. Дарэчы, адсочваўся форум Кампутарных Вестак. Былі дадзены ўказаньні фільтраваць па ІР-адрасах. Прытым, былі закрыты ня толькі ІР-адрасы крамольных сайтаў, але цэлыя сеткі адрасоў.

в. Юнібэл.

Адзіны, на колькі я ведаю, правайдар, які фільтраваў апазіцыйныя сайты праз свае проксі. На Юнібэле і раней існавалі фільтры на проксі (порна). На адзін публічны проксі (*.*.*.129) былі адразу дапісаныя дамены ў фільтры. Пасьля зьяўленьня на форуме КВ паведамленьня, што праз юнібелаўскі проксі бачны сайты, новыя зьвесткі ўпісалі на другі проксі (*.*.*.171). (І ІР).

Пра Юнібэл яшчэ трэба дадаць, што ён створаны на грошы якраз не беларускія, для свабоднага атрыманьня інфармацыі маладымі людзьмі, студэнтамі і школьнікамі.

Аватар пользователя Esmeralda2
Dziakuj, licvinu.
Аватар пользователя Олег Тишков
Существует большая разница между заявлением на форуме частного лица, подписывающего вымышленным именем, и заявлением журналиста, который несет полную ответственность.

Я пойду другим путем - спрошу у технических специалистов.

Хартия-97 связала отключение сайтов с дезой про "проигрыш" кандидата №1 - как им можно верить.

Аватар пользователя Holzteller
Тэхнічны спэцыяліст вам ужо адказаў :)

Відаць адказа не спадабаўся :)

Аватар пользователя Iskander
Tishkov, priznajte prosto chto vy ne pravy, v protivnom sluchje my priznajem chto vy prosto ne kompetentny.
Аватар пользователя ОТ
Мне кажется, что вам все равно, кто чего делал и кто кого отключал - главное уличить режим в очередном злодеянии.

Меня же волнует:

а) как это делается технически

б) что чувствовали исполнители

в) кто конкретно исполнял заказ (службы и фамилии - надо же знать, от кого в будущем ждать удара в спину)

г) почему хозяева сайтов проспали отключение, если оно действительно было

(а как "запретить" доступ к сайтам тем, кто принимает сигнал через спутник?)

Я не компетентен в узкоспециальных вопросах настолько, чтобы разговаривать языком специальных терминов, но вообразить себе суть происходящего и перевести его на язык обыкновенных людей, полагаю, сумею.

"Отключили" - изменили записи в реестре.

"Включили" - снова изменили записи в реестре. Сколько было таких реестров?

"ДНС должен был разойтись", "вычищается кэш", фильтрация IP-адресов и т. д.

Обвинения в некомпетентности не пугают - но быть тупой марионеткой не собираюсь.

У меня есть признание двух людей, что "они это не делали". Врут, покрывают?

"Признаться просто", не поняв сути дела - не для меня. Я профессионально занимаюсь интернетом и хочу изучить вопрос по существу.

Буду признателен тем, кто пришлет мне документальные доказательства вышеприведенных обвинений в адрес Белтелекома, ГЦБИ и Открытого Контакта.

Аватар пользователя Holzteller
Да здарвстует Советский Суд!

Самый справедливый суд в мире!

Ура, товарищи!

Аватар пользователя Dead Forest Gun
>а как "запретить" доступ к сайтам тем,

кто принимает сигнал через спутник?)

Олег, купите книгу какую по интернету. как вы можете писать об интернет и не знать его элементарных принципов работы.

Аватар пользователя Ліцьвінскі Зубр
Алег, канечне, часам ня варта зьвяртаць увагу на выказваньні моладзі, але й вашыя вельмі сумбурныя.

То вы ня верыце журналістам, то вы ім верыце, бо яны, гэтыя самыя журналісты адказваюць сваімі ймёнамі. Хто ведае тыя імёны?

То вам не падабаюцца зьвесткі, які падпісаныя нікам. Увесь сусьвет Інтэрнэту карыстаецца нікамі.

Здаецца, я даволі падрабязна распавёў, што і як дзеілася. Мне толькі ўказалі на адну магчымую недакладнасьць зьвязаную з проксі й працай DNS-сэрвэраў.

Вашыя-ж задакументаваныя сьведчаньні двух асобаў зьяўляюцца цьверджаньнямі: "Я — ня я, і справа не мая".

Можа быць, замест таго, каб выказвацца на форуме, трэба папросту пракансультавацца не зь людзьмі пад нікамі, якія у вас выклікаюць недавер, а з тэхнічнымі сьпецыялістамі, пра якіх вы ведаеце, што яны дасьведчаныя асобы.

А то што, акрамя пацісканьня плячыма, можна адказаць на вашае пытаньне: "Почему хозяева сайтов проспали отключение, если оно действительно было"? Уявіце — у вас ёсьць аўтамабіль. Яго скралі. Вы прыходзіце ў міліцыю з заявай, а вам гавораць, што-ж гэта вы яго праспалі? І ці быў у вас увогуле аўтамабіль?

Не было ў вас ніякага аўтамабіля, проста вы ў дзяцінстве каталіся на самакаце, вось вам аўтамабіль і прымроіўся.

Аватар пользователя Holzteller
Ну-ну, зубранятка, ціпа самому сто год, хе-хе
Аватар пользователя Искандер
>> Меня же волнует:

>> а) как это делается технически

Олег Тишков, вы столько писали о Белорусском интернете и до сих пор не знаете как это делается технически? Посмотрите на любой трейсрут из любого областного города с беспаролки или с аккаунта на Белпаке. Вы не замечаете ничего общего? Весь траффик идет через один/два роутера, с которого он уже идет в мир. Напрягите мозги и подумайте:

1) кому эти роутеры принадлежат

2) почему уже 10 лет в Беларуси существует интернет, а он все так же построен по схеме "звезда" с центральным звеном в столице

3) почему в РБ запрещают устанавливать двунаправленные тарелки

4) почему в РБ существует только один первичный провайдер, а все __обязаны__ (так записано в провайдерской лицензии) роутить траффик через его оборудование

5) сколько нужно времени на установку фильтра по IP-адресам в центральном роутере на внешние сайты определенной политической направленности. (И заметьте - никакого давления на заокеанских хостеров - откуда вам такая глупая идея пришла в голову?)

6) если в РБ выходят газеты с белыми пятнами, арестовываются тиражи и громятся редакции и типографии, глушатся внешние телеканалы, то что может остановить власть от подобной пакости и в отношении Интернет-сайтов?

Аватар пользователя UsOn
Мне интересно, откуда у Литвинского Зубра такая разнообразная, полная, и, главное, достоверная (мне известно далеко не все, но то, что известно _точно_ на 100% совпадает с тем, что пишет он). Зубр, не поделишься источниками, хотя бы в общих чертах и/или приватным образом. Я впечатлен.

Что же касается господина Тишкова, то я никак не могу понять, чего он добивается своими многословными, но невнятными комментариями и вопросами. Видимо, внимание к себе привлечь хочет, иного в голову не приходит.

Аватар пользователя UsOff
UsOn: ne vse zhe boyatsa, kak ty, skazat' to chto znayut. Na takih kak ty i derzhitsa sistema.
Аватар пользователя Alexey Iyunskiy
Вот что я нашёл на игровом Российском сайте www.tgw.ru:

Истина где-то рядом K(o)sinus

9 сентября в Белоруссии проводились выборы президента. Вернее, как оказалось, перевыборы. По любопытному стечению обстоятельств в тот же день недоступными оказались практически все сайты оппозиционных организаций. Это с удивлением обнаружили интернетчики, пытавшиеся приблизительно с двенадцати часов дня попасть на некоторые сайты зоны .by, в том числе на сайт второго кандидата в президенты Владимира Гончарика.

Интересным совпадением пользователи сети сочли и то, что электронные ящики оппозиционных организаций также были отключены. Когда же выяснилось, что в большинстве офисов недоступна даже телефонная связь, изумлению белорусов не было предела. В ближайшее время пострадавшие от таинственного происшествия собираются разобраться в его причинах. Поговаривают даже что-то о маленьких зеленых человечках.

13-09 15:50

Я думаю коментарии излишни?

Аватар пользователя UsOn
"UsOff (admin)", я, во всяком случае, не прячусь с фигой в кармане, как некоторые "борцы с системой"
Аватар пользователя Ліцьвінскі Зубр
> Зубр, не поделишься источниками, хотя бы в общих чертах и/или приватным образом.

Тлумачэньне, у прынцыпу, банальнае — у мяне ёсьць думка, і я яе думаю :).

Вядомы канчатковы вынік, прыкладна вядома (з варыянтамі), як гэта магло здарыцца. Робіцца пабудова. Пасьля гэтага некаторыя моманты высьвятляюцца. Калі складовыя часткі пацьвярджаюцца, і адкідваюцца няправільныя лініі, (абсалютова ўсё пераправерыць проста не магчыма) — можна меркаваць, што ўся пабудова праўдзівая.

Вось такая лягістыка…

Аватар пользователя Holzteller
Гарачая кропка by

пра падзеi на барыкадах бунэта 08.09.2001 - 10.09.2001 або cyberwar па

нашаму

http://dt.home.by/articles.php3?id=79

Аватар пользователя Rydel N23
Holzteller, cool article.
Аватар пользователя Инкогнито
Ну ну, зубр кроме того, что хакер и спамер, оказывается еще и логистик. Кто бы мог подумать.

Страницы